Marcel Boloș a anunţat intenţia de a prelua coordonarea instituției din Ministerul Educației care decide care sunt ideile și proiectele din educație și cercetare care pot primi finanțare europeană. Un proiect de Hotărâre de Guvern pus în dezbatere de Ministerul Fondurilor Europene prevede că instituția condusă de Boloș devine titular de program și autoritate de management pentru, printre altele, Programul Operațional Educație și Ocupare.
Asta înseamnă că instituția care ar urma să decidă care sunt ideile și proiectele din educație și cercetare care au șanse la finanțare europeană, instituția responsabilă pentru selecția cererilor de finanțare și pentru încheierea contractelor de finanțare nerambursabilă va fi Ministerul Fondurilor, nu Ministerul Educației. Nu este clar cine sunt specialiștii cu care Boloș va lua deciziile în educație, însă dacă proiectul de HG va fi adoptat, atunci Ministerul Educației va putea doar să accepte propunerile și ideile din partea celorlalte ministere, nu să decidă.
Întrebat de ce vrea mutarea Organismului Intermediar POCU de la Ministerul Educației la Ministerul Fondurilor Europene, Marcel Boloș a declarat: “Aș vrea să nu comentez acest lucru până la nivel de argumente, dar vă spun că acolo lucrurile se văd de la distanță în ceea ce privește întârziere a proiectelor, în ceea ce privește întocmirea documentelor pentru ceea ce înseamnă îndeplinirea condițiilor favorizante pentru România, în general măsurile pe care le luăm să știți că sunt de natură să ducă la îmbunătățirea procesului de fonduri europene și nu să mergem cu un pas în spate“. Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei dezbateri organizate de Curs de Guvernare.
De precizat că planul ministrului Fondurilor Europene vine în contextul în care Ministerul Educației gestionează acum din fonduri europene proiectul gigant de formare a profesorilor numit CRED, în valoare 42 de milioane de euro, și nu a fost prezentat un raport de stadiu al acestui proiect din care să reiasă că ar fi probleme în gestionarea fondurilor europene, așa cum sugerează ministrul Fondurilor Europene.
Discussion about this post